diş dolgusu

Diş Dolgusu

Diş dolgusu; çürüğün ya da darbenin zarar verdiği dişlerin tekrar eski sağlıklı ve estetik haline kavuşabilmesi, işlevini yerine getirebilmesi için uygulanan işlemdir. Dişteki çürümüş doku uzaklaştırıldıktan sonra diş dolgu malzemesi ile doldurulur. Diş dolgusu yaptırıldıktan sonra hastaların uzun süre dolgularını kullanabilmeleri için ağız bakımlarına dikkat etmeleri, sert ve kabuklu besinler tüketmemeleri, tırnak yeme ve diş sıkma gibi alışkanlıklarını bırakmaları gereklidir.

Diş Dolgusu Nedir?

Diş dolgusunun tanımı yapıldığında; çürüyen, kırılan ya da çatlayan ve işlevlerini yerine getiremeyen dişlerin restore edilmesi için uygulanan bir işlemdir. İşlevini yerine getiremeyen, ağrı ya da sızı yapan dişlerin yol açtığı problemleri gidermek ve aynı zamanda diş yapısının daha estetik görünmesini sağlamak için diş dolgusu yapılır. Diş dolgusunun yapılabilmesi için hastanın dişindeki çürüğün sinir dokusuna ulaşmamış olması gereklidir. Yüzeysel ya da orta dereceli çürüklerde diş dolgusu çözüm olarak uygulanabilir.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Diş dolgusu işlemi yapılırken operasyon bölgesine lokal anestezi uygulanır. Diş hekimi tarafından aletler kullanılarak dolgu yapılacak olan dişin içerisi boşaltılır. Dişteki enfekte olmuş mine ve dentin dokusunun alınması sağlanır. Dişin çevresi ve içi kullanılacak olan dolgu malzemesi ile doldurulur. Dolgu malzemesinin sabitlenmesi için lazer ışınlarından yararlanılır. Dolgu malzemesinin donması beklenir. Bunun için makine kullanılır. Ortalama 30 dakikalık bir süre içerisinde diş dolgusu tamamlanır.

Diş Dolgusu Nasıl Olmalı?

İdeal diş dolgusu, her hasta için kullanılabilecek dolgu malzemesi farklılık gösterdiği için her hasta için farklı tedavi planı kapsamında yapılır. Günümüzde dolgu materyallerinin gelişmesi ile beraber amalgam dolgu daha az tercih edilmeye başlanmıştır. Hasta için hem daha sağlıklı hem de daha estetik sonuçlar doğuracağı için kompozit ve seramik dolgular sıklıkla tercih edilir. Dolgu çeşitleri ve özellikleri ise aşağıda verilmiştir:

Amalgam dolgu: Cıvanın gümüş, bakır ve kalayla karıştırılması ile elde edilir. İçerisinde bulunan cıvanın diş ve diş etine kanıtlanmış bir zararı yoktur. Ön dişler yerine arkadaki dişler için tercih edilen bir dolgu çeşididir. Yüksek dayanıklılık oranına sahip olan dolgulardır. Dişlerin rengi ile uyum sağlamayan bir dolgu malzemesi olduğu için estetik kaygılar ile dolgu yaptıran hastalarda tercih edilmez.

Altın dolgu: En dayanıklı dolgu malzemelerinden biridir. Dişe yapıştırma yöntemi ile yapılan bir dolgu işlemidir. Arka dişlere uygulanması tercih edilir.

Kompozit dolgu: En yaygın ve kolay uygulanan dolgu çeşitlerinden biridir ve diş hekiminin yaptığı muayene sonrasında uygulanması mümkündür. Dişlerinde kırık ya da çatlak olan hastalarda tercih edilen bir dolgudur. Aynı zamanda dişi çürük olan hastaların çürük dişlerinin içi boşaltılıp reçine ile doldurulduktan sonra da kompozit dolgu uygulanabilir. Dişlerdeki büyük boşlukların doldurulmasında kompozit dolgular tercih edilmez. Bunun sebebi ise, hassas yapıya sahip olan ve dayanıklılık oranı fazla olmayan bir dolgu çeşidi olmasıdır.

İnley onley porselen dolgu: Laboratuvar ortamında hazırlanan bir dolgu çeşididir. Dişlerdeki birçok problem, bu dolgu çeşidi ile ortadan kaldırılabilir. Ağız içerisindeki diğer dişler ile renk uyumu gösteren bir dolgu çeşidi olması sebebi ile estetik kaygısı bulunan hastalar için uygun dolgu çeşitlerinden biridir.

Diş Dolgusu Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Diş dolgusu yapımı esnasında önemli noktalar arasında; kavite isimli oyuk hazırlanırken dişin bütünselliğinin bozulmaması, sadece çürük kısmın temizlenmesine özen gösterilmesi vardır. Dişe yapışma özelliği olmayan, dolgu özelliği bulunan malzemeler diş dolgusunda tercih edilir. Ayrıca bu malzemelerin diş yapısına, minesine ve köklerine zarar vermemesi gereklidir. Dolgu malzemesinin dişe tutunabilmesi için malzemeye kaviteye uygun şekil verilir. Dolgu malzemesinin yapay durmamasına ve diğer dişlerin rengine yakın olmasına dikkat edilir. Tekrar çürük oluşumu olmaması ve diş dolgusu uygulamasından sonra çiğneme fonksiyonunda problem yaşanmaması için diş hekimleri tarafından dolgunun uygulama tekniğine önem verilir.

Hangi Durumlarda Diş Dolgusu Yapılır?

Diş dolgusunun tercih edildiği durumlar; dişlerde kırık, çatlak ve deformasyonların olduğu hallerdir. Hastaların dişlerine düzenli olarak bakım yapmadıkları, aşırı sıcak ya da soğuk gıdalar tükettikleri, alkol ve sigara alışkanlıklarının olduğu gibi durumlarda; dişlerde diş dolgusu yapılmasını gerektiren problemler yaşanabilir. Ayrıca dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve dişlerde yemek kalıntılarının birikmesi sonucu ağızda oluşan bakteriler çürüklere neden olabilir. Çürümeye başlayan dişlerin kaybedilmesinin önüne geçebilmek için de diş dolgusu işleminden yararlanılabilir.

Kolay ve basit bir işlem olmasının yanı sıra, kullanılan dolgu malzemesine göre dolgu yapılan dişin uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi mümkün olduğu için de diş dolgusu tercih edilir. Kompozit dolguları 5 seneye kadar problemsiz kullanabilmek mümkün olurken metal dolgularda bu süre 10-15 seneye çıkar. Altın dolgular ise 15 seneden çok daha uzun süre değiştirilmesine gerek kalmadan kullanılabilir.

Diş Dolgusu Yapımında Acı Hissedilir Mi?

Diş dolgusu yapılırken ağrı oluşması gibi bir durum olmaz ve bunun nedeni ve lokal anestezi etkisi altında yapılan bir işlem olmasıdır. Birkaç noktaya birden enjeksiyon ile uyuşturma işlemi yapıldığı için hasta işlem sırasında herhangi bir acı hissetmez. Ancak anestezinin etkisinin geçmesi ile beraber ağrı hissedilmesi muhtemeldir.

Diş Dolgusu Fiyatları

Diş dolgusu ücretleri değerlendirilirken, yanlış tedavi sonrasında diş kaybı yaşamanın gerçek maliyetten çok daha fazlasının harcanmasına neden olacağı bilinmelidir. Diş dolgusu fiyatları üzerinde etkili olan kriterler aşağıdaki gibidir:

Hastanın dişindeki çürüğün derinliğine bakılır.
Problemli dişin ağrı durumu göz önüne alınır.
Dişin kaç yüzeyinin problemi olduğu önemlidir.
Dolgu işleminin uygulanacağı diş sayısına göre dolgu fiyatı hesaplanır.
Diş dolgusu için kullanılan malzeme, operasyon fiyatını belirler.
Dolgu yapılacak olan dişteki çürüğü temizlemek için kullanılan malzemeler, fiyatlar üzerinde etkilidir.
Diş hekiminin bilgi ve tecrübesi, diş dolgusu için ayırdığı zaman, hekimin bulunduğu klinik gibi faktörler; fiyatlar üzerinde belirleyicidir.

Diş Dolgusu Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

Diş dolgusu sonrası bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

Diş dolgusu sonrasında anestezi etkisi geçmeden herhangi bir şey yiyip içmemeye özen gösterilmelidir. Dolgu işleminden sonra dolgu malzemesi yemek yenebilecek sertliğe ulaşmış olur. Ancak anestezi etkisi ile oluşan uyuşukluk dil, dudak ve yanak gibi yumuşak dokuların ısırılmasına neden olabileceği için operasyondan sonraki 2 saat yiyecek tüketilmemesi önerilir.
Dolgu işleminin yaptırıldığı gün boyunca sert yiyecekler tüketmemeye özen gösterilmelidir.
Sıcak ve soğuğa hassasiyet olabileceği için aşırı sıcak ya da soğuk besinlerin tüketilmemesi gereklidir.
Dolgunun dağılmasına sebep olabilecek asitli içecekler tüketilmemelidir.
Kompozit dolgu yaptırıldıktan sonra özellikle ilk bir gün renklendirici gıda tüketmemeye özen gösterilmelidir.
Diş dolgusu uygulandıktan sonra hissedilen ağrı eğer diş hekiminin verdiği ağrı kesici ile geçirilememişse, diş hekimine başvurulması gereklidir. Çünkü ağrının sebebi diş dolgusunun yüksek yapılmış olması olabilir. Hasta özellikle çiğneme ve konuşma esnasında da sıkıntı yaşıyorsa, dolgusunun yeniden şekillendirilmesi için doktoru ile iletişime geçmelidir.
Diş dolgusu sertleştikten sonra dişlerin fırçalanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Diş bakımının aksatılmadan düzenli olarak yapılması gereklidir. Diş ipi, ara yüz fırçası, gargara ve diş fırçası ile düzenli olarak ağız bakımı ve temizliği yapılabilir.

İlgi Alanlarımız : Çene Cerrahisi | Diş Beyazlatma | Diş Çekimi | Diş Dolgusu | Diş Protezi | Diş Teli TedavisiE-Max – Empress Porselen | Estetik Zirkonyum Kaplama | Gülüş Estetiği | İmplant Tedavisi | Laminate Veneer | Ortodonti Tedavisi | Pembe Estetik | Periodontoloji Tedavisi | Porselen Diş

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp