Diş Protezi

Diş Protezi

Diş protezi; bozulan doğal diş yapısının düzeltilmesi, eksilen dişlerin tamamlanması için uygulanan yapay diş tedavisidir. Diş protezi ile ağız içerisindeki diğer dişlerin de daha sağlıklı olması sağlanır. 18 yaş üzeri her birey, diş protezi tedavisi için uygun bir adaydır. Diş kayıpları yaşanmasının en büyük nedenlerinden biri diş eti rahatsızlıklarıdır ve diş eti hastalıklarının önlemlerinin alınmaması halinde, yüz estetiği bozulur. Yüz estetiğini tekrar sağlayabilmek için ise diş protezi yapılır. Diş protezi ile hastanın hem mental hem de fiziksel açıdan daha sağlıklı olması amaçlanır.

Diş Protezi Nedir?

Diş protezinin tanımı; yapay diştir. Diş protezleri ile ağız içerisinde bozulan doğal diş yapısının düzeltilmesi, eksilen dişlerin tamamlanması amaçlanır. Ağız içerisindeki dokuların sağlıklarının korunması, estetiğin ve rahatlığın sağlanması için diş protezi tedavisine başvurulur. Diş protezi tedavisi ile beraber hasta hem çiğneme fonksiyonunu daha verimli şekilde kullanmaya başlayabilir hem de bozulan yüz estetiği tekrar sağlanabilir.

Diş Protezinin Uygulandığı Durumlar Nelerdir?

Diş protezi tedavisine başvurulan durumlar şu şekildedir:

Diş protezleri ile eksik dişlerin yerindeki boşluk doldurulacağı için problemli dişin çevresindeki dişlerin yer değiştirmeleri önlenmiş olur.
Eksik diş problemi yaşanan bölgeye diş protezi yapıldıktan sonra çiğneme ve besin öğütülmesi daha kolay hale gelir.
Diş eksikliği olan bölgeye diş protezi yapılarak hastaların bozulan konuşmalarının düzelmesi sağlanır.
Yüz estetiğinde dudak ve yanaklar kadar dişler de etkilidir. Dişlerde eksikliklerin olması da yüz estetiğinin bozulmasına neden olur. Ancak diş protezi ile hem eksik dişlerin tamamlanabilmesi hem de estetik görünüm sağlanabilmesi mümkündür.

Diş Protezi Nasıl Yapılır?

Diş protezi tedavisi uygulanmadan önce hastanın ağzının hassas ölçüsünün alınması tercih edilir. Protez diş için renk tespiti ve tedavi planlaması yapılır. Ardından zirkonyum ya da metal alt yapının provası yapılır. Laboratuvar ortamında hazırlanmış olan protez ile prova yapılır. Prova esnasında protezin komşu ve karşı dişler, çevre doku ile ilişkisine bakılır. Ayrıca estetik ve renk olarak uyumlu olup olmadığı da değerlendirilir. Hem diş hekiminin hem de hastanın prova esnasında proteze onay vermesi halinde, cilasının yapılması için protez tekrar laboratuvara gönderilir. Cila işlemi tamamlandıktan sonra protez son kez ağızda denenir ve herhangi bir sorun ile karşılaşılmaması halinde protez hastanın ağız içerisine yerleştirilir. Hastamın protezin temizliğini nasıl sağlaması gerektiği ve bakım çalışmalarını nasıl yapacağı diş hekimi tarafından anlatılır.

Diş Protezi Türleri Nelerdir?

Diş protezi çeşitleri; diş çürümesinin, kırılmasının ve dolgunun yetersiz kalması gibi durumların önlenmesi amacı ile uygulanır. Dişteki problemin tedaviyle düzeltilemediği durumlarda, hastaya en uygun diş protezi çeşidi ile tedavi uygulanır. Diş protezi türleri ise aşağıdaki gibidir:

Sabit diş protezi: Hastanın istediği zaman çıkartamayacağı diş protezleridir. Diş kaybı az olan hastalar için tercih edilen bir tedavi çeşididir. Sabit protez üretiminde farklı materyaller kullanılabilir. Yaklaşık 10 gün içerisinde tedavi tamamlanır. Hastanın bu süre içerisinde diş hekimi ile 4-5 seans yapması gerekebilir. Zirkonyum ve laminate restorasyonlar ile diş protezi yapılabilir.

Hereketli diş protezi: Hasta kendisi istediği zaman hareketli protezleri takıp çıkartabilir. Kullanılan aparey, hastanın eksik dişlerinin yerini doldurur. Hareketli diş protezi için uygun görülen hastalar, doğal dişleri olsa da sabit protez uygulaması yapılması için yeterli destek dokusu olmayan hastalardır. Total protezler, parsiyel protezler, immediat protezler ve implant üstü protezler olmak üzere dört farklı çeşidi vardır.

Diş Protezi Fiyatları

Diş protezi ücretleri; hastaların protezden beklentilerine, ağız içi durumları değerlendirildikten sonra tespit edilen ihtiyaçları ve sosyoekonomik yapılarına göre belirlenir. Ayrıca hastanın protez yapılacak olan diş sayısı, kullanılacak olan protez malzemesi, tercih edilen diş hekiminin tecrübesi gibi kriterler de diş protezi fiyatları üzerinde etkilidir. Hareketli ve sabit protezlerin fiyatları farklı olduğu gibi hastanın tüm dişlerini kaybetmesi halinde uygulanacak tam protez diş tedavisinin fiyatları da sabit protez tedavisinden daha farklıdır.

Diş Protezine Alışma Süreci İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Diş protezine alışmak için önemli noktalar aşağıda belirtilmiştir:

Diş protezine alışma süresi her hasta için farklılık gösterir. Protezlerin yeni kullanılmaya başlandığı dönemde, ağız içerisinde yabancı ve büyük bir madde varmış hissi olur. Dudak ve yanaklarda doluluk hissedilebilir. Alt protezin üst proteze göre daha fazla hareket ettiği gözlemlenebilir. Ayrıca salgı bezlerinin uyarılması ile beraber tükürük miktarında artış olacağı için de hastalar protezlerine alışırken zorluk çekebilirler.
Protez yapımında ölçüler ne kadar hassas alınmış olursa olsun, yumuşak doku üzerine yerleştirildikleri için vuruk oluşması durumu yaşanabilir. Hastanın alışma sürecinde kontrollerine düzenli olarak gitmesi ve protezini düzelttirmesi gereklidir. Problemli bölgelerin doğru tespit edilebilmesi için hastanın öncesinde protezini en az 9 saat kullanmış olması istenir.
Hastanın protezine alışma sürecinde yumuşak gıdalar tüketmesi gereklidir. Yiyeceklerin ön dişler ile ısırılmamasına özen gösterilmelidir. Çünkü protezin ön kısmı ile besinlerin ısırılması, protezin arka kısımlarının dokulardan uzaklaşmasına neden olur.
Alışma sürecinin daha kısa sürede daha problemsiz şekilde atlatılabilmesi için protez kullanmakta kararlı olunması gereklidir. Yaşanan en ufak bir vurukta protezi çıkartarak eskiden kullanılan protezi tekrar takmaları, alışma sürecini olumsuz etkiler.
Diş protezine alışma sürecinde hastanın bazı sesleri telaffuz etmekte zorluk yaşadığı görülür. Söyleyemediği ya da söylemekte zorlandığı kelimeleri telaffuz edebilmek için çalışma yapmalıdır.
Hastalar diş protezine alışma sürecinde devamlı protezlerini takmalı ve sonrasında gece saatleri haricinde protez takmaya devam etmeleri gereklidir. Gece saatlerinde dokuların dinlendirilmesine özen gösterilmelidir.

Diş Protezinin Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş protezinin bakımı, aksatılmadan düzenli olarak yapılmalıdır. Ağız ve diş çevresinde besin artıklarının birikmesi, tartar ve bakteri oluşumu önlenmelidir. Protez altındaki dokunun tahrip olmaması için temizliğin sağlanması, ağır koku ve estetik kayıpların giderilmesi gereklidir. Dişler gün içerisinde minimum 3 kere fırçalanmalıdır. Ayrıca haftada birkaç kere de sterilize edilmiş olan kimyasal sıvı içerisinde protezleri bekletmek gereklidir. Hastanın her yemekten sonra aksatmadan protezinin temizliğini sağlaması gereklidir. Diş fırçalarken de yumuşak bir fırça seçilmelidir. Diş protezinin temiz tutulabilmesi için kullanılan fırça ile bütün yüzeyleri temizlenmelidir. Fırçanın bütün yüzeylere temas edebilmesi için ise, açılı fırçalar daha uygundur. Temizlik esnasında kullanılan malzemeler de belirli periyotlarda temizlenmelidir.

Diş Protezi Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Diş protezinin olumlu yönleri aşağıda verilmiştir:

Ön dişler için yapılan diş protezlerinde tam seramikler tercih edilir ve doğal diş yapısına uygun, estetik bir görüntü elde edilmiş olur. Metal porselenlerde donukluk ve yapaylık olduğu için ön dişlerde tercih edilmezler.
Mekanik ve kimyasal olarak dişe yapıştırıldıkları için tutuculuk oranları yüksektir ve dolayısı ile düşme riskleri de daha azdır.
Altyapısında metal bulunmamasından dolayı, kuron ve diş eti hizasında koyu renk çizgi oluştuğu görülmez.
Full porselenler ile diş protezi yapılması tercih edildiğinde, diş eti çekilmesi olduğunda da estetik bir görüntü ortaya çıkar.
Diş protezi yapımında kullanılacak olan tam seramikler metal barındırmadıklarından hastaların alerji riski yaşamalarını engellerler.

İlgi Alanlarımız : Çene Cerrahisi | Diş Beyazlatma | Diş Çekimi | Diş Dolgusu | Diş Protezi | Diş Teli TedavisiE-Max – Empress Porselen | Estetik Zirkonyum Kaplama | Gülüş Estetiği | İmplant Tedavisi | Laminate Veneer | Ortodonti Tedavisi | Pembe Estetik | Periodontoloji Tedavisi | Porselen Diş

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp