E-Max / Empress Porselen

E-Max/Empress Porselen

E-max ve empress porselen, son yıllarda diş kaplama ve lamine uygulamaları sırasında en fazla tercih edilen estetik restorasyonlardandır. E-max/empress porselen cam bazlı seramik ile güçlendirilen, içerisinde metal olmayan ve yapısı itibari ile diğer kaplama türlerinden ayrılan kaplamalardır. Periodontal bakımdan sağlıklı bir uygulamadır ve diğer kaplama çeşitleri ile kıyaslandığında daha sağlıklıdır. Dişler arasındaki boşlukların kapanmasını ve yanlış hizalanmaların düzeltilmesini sağladığı için dişleri yeniden şekillendirir ve daha estetik bir görünüme kavuşmalarını sağlar. Dişlerdeki deformasyonların yanı sıra renk değişiklikleri de bu uygulama ile düzeltilerek dişlerin daha beyaz olması sağlanabilir. E-max ve empress porselen kaplama sonrasında hastalar daha genç bir görünüme ve dinamik bir gülümsemeye kavuşurlar.

E-Max Nedir?

E-max porselen; maksimum estetik anlamında kullanılır. Günümüzde en iyi porselen kaplama malzemesidir. Zirkonyum ve metal kaplamalar ile kıyaslandığında, hassasiyeti daha fazladır. Dolayısı ile ağız içerisinde her bölgeye uygulanması doğru değildir. Diş hekiminin yönlendirmesi ile estetik kaygı taşıyan hastalarda uygun olan bölgede tercih edilir. Hem estetik bir görünüm hem de yüksek dayanıklılık beklentisi içerisinde olunan durumlarda e-max ile porselen kaplama yapılır. Ağız bakımını düzenli olarak yapan hastalar, uzun yıllar boyunca e-max porselen kaplama dişlerini sorunsuz şekilde kullanabilirler. 6 aylık periyotlarda doktor kontrolüne gitmeleri ise, dişlerinin kullanım ömrünün daha da artmasını sağlar.

E-Max Yöntemi Nedir?

E-max tekniği uygulanmasının en büyük nedeni, uygulama esnasında metal kullanılmıyor olmasıdır. Dolayısı ile metale alerjisi olan hastalarda tercih edilen bir yöntemdir. Kullanılan malzeme yapısı gereği şeffaf ve doğala yakın renkte olduğu için diğer kaplama yöntemlerinde olduğu gibi yapay bir görüntü meydana gelmez. Ayrıca e-max porselenin yüzeyi leke ve plak oluşumuna karşı da oldukça dayanıklıdır. E-max yöntemi esnasında hassas bir çalışma yapılması gereklidir. Ölçü alma ve diş şeklini oluşturma aşamalarında gelişen teknolojiden yardım alınır.

E-Max Porselen Hangi Durumlarda Tercih Edilir ve Hangi Dişlere Uygulanmaz?

E-max porselen uygulanan kişiler, çoğunlukla ön dişler olmak üzere dişlerinin daha estetik bir görünüme sahip olmasını isteyen kişilerdir. Biçimi bozulmuş, dizimi sebebi ile hastayı rahatsız eden dişlere e-max porselen kaplama yapılabilir. Ancak ağız içerisinde bütün dişlere uygulanması doğru değildir. Uzun diş boşlukları olan hastalarda e-max porselen kaplama tercih edilmez. Ayrıca arka öğütücü dişlerde kaplama malzemesi tercih edilirken sağlamlık daha ön planda tutulduğu için e-max porselen kaplama yapılmaz. Estetik kaygısı bulunan hastalar için tercih edilen bir malzeme olduğundan ön kesici dişlerin kaplamasında tercih edilir.

Empress Porselen Nedir?

Empress porselen; metal madde kullanılmadan, seramik üzerine cam seramik konulması ile uygulanan porselen kaplamadır. Seramik üzerine cam seramik koyarak pekiştirme yapılması, empress porselen kaplamaların dayanıklılık seviyesini daha da artırmıştır. Üstün ışık geçirgenliği ve doğal görünüm sağlamak için ön bölgelerdeki dişlerde kullanımı tercih edilir. Protez ve lamine işlemlerinde empress porselen uygulaması tercih edilir. Estetik açıdan dişlerin daha iyi görünebilmesini sağlamak için kullanılan kaplama çeşididir. E-max porselen dişlerin üretilmesi ile beraber, empress porselen kaplamaların tercih edilme oranları daha az olmaya başlamıştır.

Ön dişlerinde problem yaşayan hastalarda estetik açıdan başarılı sonuç elde edilmesini sağlayan bir işlemdir. Ayrıca ön dişlere göre daha az kuvvet uygulanan azı dişler için de empress porselen kaplama tercih edilebilir. Yaşa bağlı dişte oluşan renklenmeler, kanal tedavisi uygulanmış olan dişler ve arası açılmış olan dişler için e-max/empress porselen kaplama yapılması uygundur. Hastanın empress porselen kaplamaya ihtiyacının olduğunun anlaşılabilmesi için ön dişlerinde düzeltme gerekip gerekmediğine bakılmalıdır. Dişlerinde düzeltmeye ihtiyaç olan hastalara empress porselen kaplama uygulanabilir.

E-Max & Empress Kaplama Nedir?

E-max ve empress porselen kaplamalar, altyapısında güçlendirilmiş porselen olan gelişmiş kaplama çeşitleridir. Metal ya da zirkonyum altyapı olmadan, tamamen blok olarak güçlendirilmiş porselenden elde edilen kaplamaya verilen isimdir. Gülüş estetiğinde tercih edilen uygulamalardır. Gülüş estetiğinin en önemli noktası ise hastanın ön grup dişleridir. Tek diş kaplaması ya da eksik dişlere yapılacak olan kısa köprü uygulamalar, lamina uygulaması yapılmasına engel olacak derece madde kaybı yaşanan dişlere yapılacak kaplamalar için e-max ve empress porselen kaplamalar tercih edilir.

E-Max/Empress Porselen Kaplama Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

E-max kaplamanın tercih edildiği durumlar aşağıda verilmiştir:

Sararmış dişlerin daha beyaz durmasını sağlamak için tercih edilebilir. Saydam, kırılma ve bükülmeye karşı dirençli oldukları için daha beyaz dişler isteyen hastalara yapılan kaplamalarda tercih edilebilir.
Ön bölgedeki eğri dişlerin yapısının ve şeklinin restore edilebilmesi için kullanılan kaplamadır. Ön bölgeye uygulanan gülüş estetiğinde başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar.
Kanal tedavisi uygulanmış olan dişler daha kırılgan yapıda oldukları için bu dişlere e-max kaplama yapılması sonrasında hem daha güçlü hem de daha estetik hale getirilir.
Geniş diş çürüğü veya travma sonrasında dişleri kırılmış olan hastalar, e-max kaplama ile dişlerinin kötü görüntüsünden kurtulabilirler.

E-Max & Empress Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

E-max ve empress kaplamanın artıları aşağıdaki gibidir:

Işık geçirgenlikleri oldukça iyi seviyededir. Bu nedenle doğal dişe yakın bir görüntü oluşturur ve estetik açıdan tatmin edici bir sonuç ortaya koyarlar.
Dış yapısı kaygan ve pürüzsüz olma özelliği taşır. Yüzeyinin kaygan olması nedeni ile de tartar oluşumu yüksek oranda engellenir. Dolayısı ile diş eti rahatsızlıklarının görülme olasılığı da daha az olur.
İçeriğindeki maddelerin diş ile uyumlu olması nedeni ile yapılan kaplamanın diş yapısına herhangi bir zararı yoktur.
Renk seçenekleri fazla olan ve bu nedenle doğal bir görüntünün daha kolay yakalanabildiği kaplama çeşididir.
Diş eti seviyesinde gri ya da mor renkte renkleşme görülmez.
Zirkonyum ve metal altyapılı kaplamalar ile kıyaslandığında, dişte neden olduğu aşınma oranı daha azdır.
Çiğneme kuvvetine karşı yeterli dayanıklılığa sahip olan kaplamalardır. Lityum disilikat ile yapılan e-max kaplama yapıldıktan sonra çiğneme esnasında herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalınmaz.
Yapılan uygulama sonrasında alerjik reaksiyon meydana gelmez.
Sıcak ve soğuk iletkenlikleri düşük olan malzemelerdir.

E-Max, Empress ve Zirkonyum Kaplamanın Farkları Nelerdir?

E-max, empress ve zirkonyum kaplama ayrımı yapmak için bilinmesi gerekenler aşağıda açıklanmıştır:

Altyapısında metal yerine porselen kullanılan kaplama çeşitleri olmaları, ortak özellikleridir.
Estetik açıdan değerlendirildiğinde, e-max ve empress kaplamalar ile zirkonyum kaplamaya göre daha estetik sonuçlar elde edilir.
Hastanın ön dişlerinde estetik problemi olduğunda ilk olarak empress porselen kaplama tercih edilir.
Arka grup dişlerin kaplamaları için öncelikli olarak zirkonyum ve e-max kaplamalara başvurulur. Bunun nedeni, yapısal olarak güçlü kaplama malzemeleri olmalarıdır.
Zirkonyum kaplamalar hem dayanıklılık hem de estetiği bir arada sağlamaları ile öne çıkarken, empress kaplamalar da estetik açıdan tercih edilen kaplamalardır.
Empress kaplamalar zirkonyum kaplamalar ile kıyaslandığında daha kırılgandırlar. Bu nedenle çiğneme fonksiyonun daha yoğun olarak kullanıldığı bölgelerde tercih edilmezler.
E-max/empress porselen ve zirkonyum kaplama, vücut dokuları ile uyumlu olmaları bakımından ortak özelliğe sahiptirler. Sağlık açısından hastaya herhangi bir zararları yoktur.

İlgi Alanlarımız : Çene Cerrahisi | Diş Beyazlatma | Diş Çekimi | Diş Dolgusu | Diş Protezi | Diş Teli TedavisiE-Max – Empress Porselen | Estetik Zirkonyum Kaplama | Gülüş Estetiği | İmplant Tedavisi | Laminate Veneer | Ortodonti Tedavisi | Pembe Estetik | Periodontoloji Tedavisi | Porselen Diş

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp