Estetik Zirkonyum Kaplama

Estetik Zirkonyum Kaplama

Estetik zirkonyum kaplama; zirkonyum oksit maddesinin alaşımından oluşan altyapı üzerine porselen uygulanması ile elde edilen malzemenin kullanıldığı tedavidir. Estetik zirkonyum kaplama tedavisinin ayırt edici yanı, beyaz altyapılı olmasıdır. Tam kronlarda, köprülerde, implant üstlerinde, laminate veneerlerde, post core yapımında ve inley restorasyonlarında zirkonyum kaplama tedavisi tercih edilir. Işık geçirgenliği olan bir madde olması sebebi ile zirkonyum kaplamalar oldukça doğal ve estetik bir görünüm sağlar. Zirkonyum kaplamanın yapımında kullanılan yöntemler, hata payının sıfıra yakın olmasını sağlarlar. Diş eti ile uyumlu ve dirençli bir maddedir. Koyu renklenme ya da yansıma problemi oluşturmaz. Hastanın yüksek estetik beklentisini sağlayan bir tedavi olması sebebi ile tercih edilir.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplama; hem arka hem de ön dişlerde kullanılabilen bir kaplama çeşididir. Doğal diş renginin yakalanabilmesi için porselen yerine zirkonyum maddesi ile kaplama yapılması tercih edilir. Zirkonyum maddesinin işlemlerden geçirilmesi sonrasında elde edilen kaplama malzemesi ile hastanın dişlerinin estetik bir görünüme kavuşması ve aynı zamanda kaplamalarını da rahat kullanması sağlanır. Metal desteksiz bir kaplama çeşidi olması sebebi ile hastaların diş hassasiyeti problemi yaşamalarının da önüne geçilmiş olur. Metal destekli kaplamalar ile kıyaslandığında, tedavi süresi daha kısadır. Tedavi aşaması gelişen teknoloji ile beraber dijital ortamda yapılır ve bu nedenle tedavi kısa sürede sonlanır.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama tedavisi lokal anestezi altında hastaya uygulanır. Dolayısı ile hastanın uygulama esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetme durumu oluşmaz. Ayrıca zirkonyum kaplamalar için ölçü alma aşamasında da hasta herhangi bir sızı hissetmez. Zirkonyum kaplamanın uygulanma aşamaları ise aşağıda açıklanmıştır:

 • Hastanın zirkonyum kaplama tedavisine uygun olup olmadığının belirlenebilmesi için ağız içi muayenesinin yapılması gereklidir. Zirkonyum kaplama öncesinde farklı bir tedavi uygulanmasının gerekip gerekmediğine bakılmalıdır.
 • Hastanın tedavi için gerekli şartları sağlaması halinde öncelikle lokal anestezi uygulanır ve sonrasında işleme başlamadan önce uyuşmanın gerçekleşmesi için beklenir.
 • Kaplamanın yapılabilmesi için dişler hafif ufaltılır ve dişlerin uç kısmında da inceltme yapılır.
 • Kaplamalar için hastanın dişlerinin ölçüsü alınır. Ağız içi tarama cihazlarından yararlanarak ölçülere uygun model elde edilir. Alınan ölçülere göre kalıcı kaplamalar hazırlanana kadar hastanın dişlerine geçici diş kaplaması yapıştırılır.
 • Kalıcı zirkonyum kaplamalar için hastanın orijinal diş rengine uygun renk seçimi yapılır. Diş hekimi ile hasta renk tercihini ortaklaşa bir karar ile alır.
 • Kaplamalar hazırlandıktan sonra hastanın dişlerine kalıcı olarak yapıştırılırlar. Ancak hastanın kaplamalar ile ilgili bir sorun yaşayıp yaşamadığına bakmak için öncesinde bir hafta süre ile kaplamalar geçici olarak yapıştırılır. Oluşabilecek problemlere daha erken müdahale edebilmek için yapılan bir uygulamadır. Herhangi bir problemin meydana gelmemesi halinde kaplamaların kalıcı olarak yapıştırma işlemi yapılır.
 • Zirkonyum kaplama tedavisi gördükten sonra hastanın düzenli aralıklar ile diş hekimine kontrole gitmesi gereklidir. Kontrollerin düzenli olarak yapılması, ağız ve diş temizliğinin ihmal edilmemesi durumunda zirkonyum kaplamaların kullanım ömrü uzatılabilir.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Zirkonyum kaplama ücretleri, zirkonyum kaplamanın kullanım ömrü uzun olduğu için fiyat performans bakımından uygundur. Zirkonyum kaplama fiyatları üzerinde doğrudan etkili olan faktörler ise aşağıdaki gibidir:

 • Kullanılan malzemenin kalitesi, zirkonyum kaplama fiyatlarını etkiler.
 • Ağız içerisinde zirkonyum kaplama yapılacak olan diş sayısı, tedavi masraflarını etkiler. Tek dişe ya da ağız içerisindeki bütün dişlere uygulanması durumunda fiyat değişiklik gösterir.
 • Zirkonyum kaplama tedavisinde işçilik dahil edilerek fiyat hesaplaması yapılır.
 • Diş hekiminin bilgisine ve uygulayacağı tedavi yöntemine göre zirkonyum kaplama fiyatları değişiklik gösterir.

Zirkonyum Kaplama Hangi Durumlarda Yapılır?

Zirkonyum kaplama tercih edilen durumlar şu şekildedir:

 • Daha önce kullandığı antibiyotikler nedeni ile dişlerinde renk değişimleri olan hastalara estetik zirkonyum kaplama uygulaması yapılabilir.
 • Kalıtsal sebeplerden dolayı dişlerinde sararmalar olan hastalara zirkonyum diş kaplama tedavisi uygulanır.
 • Diş beyazlatma tedavisi uygulandığı halde istenen sonuç alınamamışsa, zirkonyum kaplama tedavisi tercih edilir.
 • Kesilmiş, metal destekli köprü ya da kaplama olan dişlerdeki kırıkların düzeltilmesi için zirkonyum kaplama uygulanır.
 • Ön grupta bulunan dişlerde implant üstü protezlerin kaplanmasında zirkonyum maddesi tercih edilir.
 • Madde kaybı aşırı olan dişlerin restore edilmesi için kullanılan bir tedavi yöntemidir.
 • Dişlerinde eğrilik, çarpıklık ya da çok fazla aşınma olan hastalar için zirkonyum tedavisi tercih edilir.
 • Dişlerinin görüntüsünü beğenmeyen hastalar estetik kaygılar ile gülüş estetiği kapsamında zirkonyum kaplama tedavisi görebilir.

Estetik Zirkonyum Kaplama Yapım Süreci Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum kaplama tedavi süresi, her hasta için farklılık gösterir. Hastaların ağız içi durumlarına göre kişiselleştirilmiş tedavi planlaması yapılır. Ancak hastaların dişlerinin ölçüsü alındıktan sonra zirkonyum kaplamaların yapıştırılmaya hazır hale getirilmesi ortalama 6-7 gün sürer. Bu süreçte hastanın dişlerine geçici kaplamalar yapıştırılır. Hastanın dişlerine uygun ölçülerde olan geçici kaplamalar ise aynı gün içerisinde hazırlanır.

Estetik Zirkonyum Kaplamaların Özellikleri Nelerdir?

Zirkonyum kaplamanın nitelikleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Mukavemeti yüksek ve çatlak yayılmasına izin vermeyen zirkonyum malzemesinden yapılan kaplamalardır. Dolayısı ile oldukça güçlü ve yok edilemez özelliğe sahip bir malzemedir. Kırılmaya ya da yontulmaya eğilimli olmadığı gibi kullanım esnasında kaplamalarda çizilme de meydana gelmez.
 • Altın tabanlı kaplamalar ile kıyaslandığında, altın kaplamalara göre dişleri daha iyi taklit eder ve sertlik açısından da altın kaplamadan daha iyi bir malzemedir.
 • Porselen ile kıyaslama yapıldığında, porselenden ortalama beş kat daha güçlü bir malzemedir. Ayrıca zirkonyum kaplamalar ile sıcak ya da soğuk hassasiyeti sorunu yaşanmaz.
 • Kimyasal zehirlilik açısından endişe edilebilecek bir madde değildir. Ağızda çözünmez ve vücut tarafından da emilimi gerçekleşmez.
 • Zirkonyum kaplama sonrasında hastaların besin tüketiminde dikkatli olmalarına gerek yoktur. Ancak kabuklu gıdaları dişleriyle kırmaya çalışmamaları ve aşırı sıcak gıdaları tüketmemeye özen göstermeleri gereklidir.
 • Hastanın özenli kullanımı sonrasında 10 seneye kadar problemsiz şekilde zirkonyum kaplamalarını kullanabilmesi mümkündür.
 • Zirkonyum kaplamalarda renk değişimi olmasa da hasta kaplamalarının bakımını düzenli olarak yapmadığında ve sararma olduğunu gözlemlediğinde, dişlerini beyazlatabilmesi mümkündür.
 • Zirkonyum kaplamaların bakımı oldukça kolaydır. Hastanın gün içerisinde düzenli olarak dişlerini fırçalaması ve arayüz fırçası ve diş ipi ile diş fırçasının ulaşamadığı bölgeleri de temiz tutması gereklidir. Bu süreçte ağız bakım sularının kullanılması da tavsiye edilir.
 • Zirkonyum kaplama uygulanmadan önce diş eti rahatsızlıklarının minimum seviyeye indirilmesi gereklidir. Ancak zirkonyum kaplamaların diş eti hastalıklarına karşı herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Estetik Zirkonyum Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplamanın artıları aşağıda verilmiştir:

 • Işık geçirgenliği olduğu için hastanın doğal diş rengine yakın bir görüntü elde edilir. Bu sayede doğal bir görünüm elde edilir ve dişlerde kaplama olduğu belli olmaz.
 • Geleneksel metal üstü porselenler ile kıyaslandığında, diş etleri ile daha uyumlu olan bir tedavidir. Zirkonyum kaplama tedavisinden sonra diş etlerinde morumsu bir görüntü oluşmaz.
 • Pürüzsüz ve kaygan porselen yapıya sahip olması nedeni ile zirkonyum kaplamaların dış yüzeyinde plak birikimi olmaz. Dolayısı ile hastalar tedavileri sonlandıktan sonra renklendirici besinler tüketseler de kaplamalarının renginde değişiklik meydana gelmez.
 • Ön planda olan ön bölge dişlerinde zirkonyum kaplama tercih edilmesi, estetik görünüm açısından daha avantajlı bir sonuç elde edilmesini sağlar.
 • Biyolojik olarak uyumlu bir malzemedir. Bazı hastaların metallere karşı alerjileri vardır. Dolayısı ile metal altyapılı porselen kaplama yapıldığında alerjik etkiler ön plana çıkar. Ancak zirkonyum kaplama tedavisi sonrasında hastada alerjik reaksiyon meydana gelmez.
 • Metal içeriğe sahip olmadığı için ağızda tat değişikliği ya da koku oluşumu gibi etkileri yoktur.
 • Geleneksel metal üstü porselen kaplamalarda, metalden dolayı oluşabilecek gri görüntünün önüne geçebilmek için diş dokusu daha fazla kesilir. Ancak zirkonyum kaplama dişten daha az diş dokusunun kesilmesi ile uygulanan bir tedavidir.
 • Tedavi sonrasında hastada oluşabilecek sıcak ve soğuk hassasiyeti, diğer kaplama tedavilerine göre daha azdır.
 • Tek diş kaplamada ağız içerisindeki diğer dişler ile aynı görüntüyü yakalamak oldukça zordur. Ancak zirkonyum kaplama ile kaplanan diş ağız içerisindeki diğer dişlerden ayırt edilemez.

Zirkonyum Diş Kaplamaları Değiştirilebilir Mi?

Zirkonyum kaplamaların değiştirilmesi esnasında iki farklı yöntem uygulanabilir. Bu yöntemlerden biri, kaplamanın bittiği noktadan kuvvet uygulayarak kaplamaların çıkartılmasıdır. İkinci yöntem ise; kaplamaların kesilmesi ve dişe zarar vermeden dişten uzaklaştırılmasıdır. Kaplamaların hangi yöntem ile çıkartılacağı ise hastanın ağız içi durumuna ve tercihlerine göre farklılık gösterir. Estetik zirkonyum kaplama, dişlere zarar vermeden değiştirilebilir ve yenilenebilir.

İlgi Alanlarımız : Çene Cerrahisi | Diş Beyazlatma | Diş Çekimi | Diş Dolgusu | Diş Protezi | Diş Teli TedavisiE-Max – Empress Porselen | Estetik Zirkonyum Kaplama | Gülüş Estetiği | İmplant Tedavisi | Laminate Veneer | Ortodonti Tedavisi | Pembe Estetik | Periodontoloji Tedavisi | Porselen Diş

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp