İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi, hastaların ağız içindeki diş eksikliklerini gidermek için gerçekleştirilen diş sağlığı uygulamalarından birisidir. Kalıcı olması, doğal görünümü ve hastanın yaşam konforunu yükseltmesi gibi avantajlarıyla günümüzde oldukça popüler hale gelen implant tedavisi, başarı oranı da oldukça yüksek olan bir tedavi seçeneğidir. Tedavinin risk oranı ise bir o kadar düşüktür. Bu sayede hastalara güvenilirlik oranı yüksek bir tedavi yöntemi ile mükemmel görünüm sunulabilmektedir.

İmplant tedavisinde hastalara yapay diş kökü oluşturularak kaplamaların bu kökler üzerine yapılması sağlanmakta ve bu sayede gerçek dişlerinizle birebir uyumlu bir şekilde eksik dişleriniz tamamlanabilmektedir.

İmplant Nedir?

İmplant; eksik dişler yerine diş konulabilmesi için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökü olarak açıklanabilmektedir. Titanyum materyali, vücut tarafından kısa sürede benimsenen ve vücudun bir parçasıymış gibi algılanan bir materyaldir. Bu nedenle implant yapımında da sıklıkla titanyum materyali tercih edilmektedir.

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

İmplant çeşitleri, implantın yerleştirildiği alan ve destek dokular dikkate alınarak belirlenmektedir. Bu kapsamda en yaygın implant çeşidinin endosseöz implant kategorisinde bulunan “vida implant” çeşidi olduğu söylenebilmektedir. Kemiğin doğrudan içerisine yerleştirilen bu implant çeşidi, silindir ve vida şeklinde üretilmektedir. En temel implant çeşitleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Subperiostal İmplant
 • Transosseöz İmplant
 • Endodontik İmplant
 • İntramukoal İnsertler
 • Endosseöz İmplant

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

İmplant tedavisi uygulanabilecek kişiler kapsamında yaş sınırlaması bulunmaktadır. İmplant tedavisi çene bölgesinde gerçekleştirilecek bir operasyondur. Bu nedenle hastaların çene ve yüz gelişiminin tamamlamış olması, operasyonun başarısı için oldukça önemlidir. Kişinin çene ve yüz gelişiminin 18 yaşında tamamlandığı kabul edilmektedir. Bu nedenle implant tedavisi 18 yaşından büyükler için gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir.

18 yaşından büyük kişilerin implant tedavisine uygun olup olmadığı ise yapılacak kapsamlı muayenenin ardından öğrenilmektedir. İmplant tedavisinin uygulanmasına engel olan durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Şeker hastalığı implant tedavisinin uygulanmasını engelleyen durumlardan birisidir. Ancak kişinin hastalığının düzene oturmuş olması durumunda tedavi gerçekleştirilebilmektedir.
 • Kemik erimesi problemi yaşayan hastalar, kemik erimesi tedavisi olana kadar implant tedavisi yaptıramamaktadır.
 • Hastanın çene yapısının implant tedavisine uygun olması gerekmektedir.
 • Baş ve boyun bölgesinden radyoterapi tedavisi görmüş bireyler için implant tedavisinin uygun olmadığı kabul edilmektedir.

Diş Çekiminden Sonra İmplant Yapılabilir Mi?

Diş çekiminden sonra implant tedavisi, en sık araştırılan konu başlıklarından birisidir. İmplant tedavisi ile hastanın diş eksiklerinin tamamlanması amaçlanmaktadır. Bu nedenle özellikle dişlerinde çürük olan ve diş çekimi yaptıran hastalar tarafından tercih edilmektedir. İmplant tedavisine karar verilirken kişinin kemik yapısı incelenmektedir. Kemik yapısının uygun olması durumunda implant tedavisi de rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Doktorlar hem konfor hem de estetik görünüm açısından, diş çekiminden hemen sonra implant tedavisi tavsiye etmektedir.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

İmplant tedavisinin avantajları, tedavi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için mutlaka üzerinden durulması gereken konulardan birisidir. İmplant tedavisinin hastalara sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İmplant tedavisinde kullanılan implantlar, hastanın doğal diş rengi ile aynı renge sahiptir. Bu sayede diğer tedavilerde meydana gelebilen yapaylık giderilerek hastanın doğal bir görünüme kavuşması sağlanmaktadır.
 • İmplant tedavisinin uygulanabilmesi için diğer dişlere müdahale edilmesine gerek bulunmamaktadır. Yani hastanın diş eksikliği üzerinde doğrudan çalışılabilmektedir.
 • İmplantlar kişinin diş kemikleri ile kaynaşacak şekilde hazırlanmaktadır. İmplantların doğrudan çene kemiğine tutunması, tedavinin kalıcılığını arttırarak uzun ömürlü kullanım imkanı sunmaktadır.
 • İmplant tedavilerinde oluşturulan yapının ağız yapısı ile tam uyum sağlamasına özen gösterilmektedir. Bu sayede diş kayması problemlerinin önüne geçilmektedir.
 • Tedavide titanyum vidalar yapay diş kökü olarak kullanılmaktadır. Diş kökleri oluşturulması, son derece sağlam dişlere sahip olmanıza imkan tanımaktadır.
 • Operasyon kapsamında yapay diş kökü oluşturularak diş yapısının bu kök üzerine oturtulmasının bir diğer avantajı, hastaya doğal dişi hissi vermesidir. Kullanım açısından diğer dişleriniz ile implantlı dişleriniz arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.
 • Estetik görünüm açısından mükemmel sonuç sağladığı söylenebilmektedir.
 • Dişlerde meydana gelen kayıpların giderilmesi, kişinin özgüvenini arttırmaktadır.
 • Kişinin ağız ve diş bakımına özen göstermesi durumunda ömürlük bir tedavi olacağı söylenebilmektedir.
 • Diş implantları konuşmanızda değişikliğe sebep olmadan görünümünüzü iyileştirmekte ve diş eksikliklerinizi tamamlamaktadır.

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

İmplant tedavisinin tercih edilebileceği durumlar kısaca şu şekilde özetlenebilmektedir:

 • Azı dişlerin kaybı durumunda arka bölgenin dişsiz sonlanması halinde hastaya implant düşünmesi tavsiye edilmektedir.
 • Ağız içerisinde diş eksikliği nedeniyle uzun boşluklar oluşması halinde bu boşluklara birkaç implant ile destek verilebilmektedir.
 • Diş kaybı durumlarında telafi için diğer iki dişin küçültülmesi gerekebilmektedir. İmplant tedavisi ise diğer dişleri küçültmeye gerek kalmadan diş kaybının giderilmesini sağlamaktadır. İki diş arasına tek bir implant yerleştirilerek kaplama yapılması mümkündür.
 • Hastaların tam protez kullanılamadığı durumlarda bölgeye implant tedavisi uygulanabilmektedir.

İmplant tedavisi hastanın fiziki problemlerinin giderilmesini sağlamasının yanı sıra estetik olarak da görünümünü iyileştirmektedir. Bu nedenle estetik kaygılarla da sık tercihi edilen bir tedavi seçeneği olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi süreci, hastaların kapsamlı bir şekilde muayene edilmesiyle başlamaktadır. Kişi implant tedavisi uygulamasını istediğine karar verdikten sonra diş hekimi tarafından yapılan tetkiklerle, hastanın çene yapısının tedavi için uygun olup olmadığı incelenmektedir. Kişinin genel sağlık durumunun ve kemik yapısının tedavi için uygun olduğu anlaşıldıktan sonra izlenen adımlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İmplant tedavisi lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Bu sayede hastanın operasyon sırasında acı ve ağrı hissetmesi engellenmektedir.
 • Tedavi prosedürü hastanın çene kemiğine titanyum vidalar yerleştirilerek hastaya yapay diş kökü oluşturulmasıyla başlamaktadır. Bu işlem için hastanın çene kemiğinde küçük bir delik açılmaktadır.
 • Ardından önce çene kemiğinde açılan kemiğe vida yerleştirilmekte sonra ise koruyucu bir kapak yerleştirilerek bölge iyileşme sürecine bırakılmaktadır. Diş eti dikilerek operasyon sona erdirilmektedir.
 • İmplant bölgesinin iyileşme sürecini tamamlaması yaklaşık olarak iki ay sürmektedir. Ardından koruyucu kapak çıkarılarak geçici kuron yerleştirilmektedir.
 • Son olarak geçici kuron nedeniyle hastada bir rahatsızlık meydana gelmemesi halinde kalıcı kuron yerleştirilmektedir.

İmplant Takıldıktan Sonra Diş Ne Zaman Takılır?

İmplant yerleştirildikten sonra dişin takılma zamanı, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu nedenle net bir süre vermek uygun değildir. İmplant uygulaması gerçekleştirildikten sonra öncelikle implantın çene kemiğine yerleşmesi ve kişinin kemik yapısı ile kaynaşması gerekmektedir. Bu süreç alt çene ve üst çene için değişiklik göstermektedir. Bunun yanında kişinin sigara kullanımı gibi parametreler nedeniyle de hastalar arasında süre konusunda farklılık olabilmektedir. Genel bir çerçeve çizmek gerekirse diş takılma zamanları yaklaşık olarak şu şekilde tahmin edilebilmektedir:

 • Alt Çene : 2 – 3 Ay
 • Üst Çene : 2 – 4 Ay

İmplant tedavisi sonrasında kalıcı protez takılana kadar geçen süre zarfına dair hastaların en sık merak ettiği konu, bu süre zarfı için geçici bir işlem yapılıp yapılamayacağıdır. Dişsiz ağız görünümü hem estetik hem de fonksiyonel açıdan hastaları rahatsız etmektedir. Bu süre zarfında geçici protez takılarak hastalar rahat hissettirilmeye çalışılmaktadır.

İmplant Sonrası İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

İmplant tedavisi sonrası ilaç kullanımı, önemle üzerinde durulması gereken konu başlıklarından birisidir. Bu noktada implant tedavisinin cerrahi bir uygulama olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Hastaların ağrı problemi olacağını öngören diş hekimleri tedaviden sonra ağrı kesici yazmaktadır. Doktor tarafından gerek duyulması halinde enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavisi uygulanması da gerekebilmektedir. İyileşme sürecini konforlu bir şekilde atlatmak ve herhangi bir komplikasyon yaşamamak için yalnızca doktorunuz tarafından önerilen ilaçları, tavsiye edilen gün ve saatte kullanmalısınız.

Bu döneme dair üzerinden durulması gereken bir diğer husus kan sulandırıcı ve pıhtılaşma önleyici ilaçlardır. İyileşme sürecinizin yavaşlamaması için bu tarz ilaçları da doktorunuza danışmadan kullanmamanızda fayda bulunmaktadır.

İmplant Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisinden sonra ağrı problemi yaşanması olağan kabul edilmektedir. İmplant tedavisi cerrahi bir müdahaledir ve ağrı yaşamanız son derece normaldir. Hastaların operasyondan sonra 2 – 3 saat kadar lokal anestezi nedeniyle uyuşukluk hissedeceği, anestezinin etkisinden çıktıktan sonra ise yaklaşık 3 gün boyunca ağrı yaşayabileceği tahmin edilmektedir. Ağrı probleminiz olduğunda doktorunuza danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Takılacak İmplant Sayısı Nasıl Belirlenir?

İmplant sayısının belirlenmesi aşamasında, kişinin kemik durumu göz önünde bulundurulmaktadır. Kemik uzunluğu, kemik kalitesi gibi hususlar, implant tedavisi kapsamında uygulanacak implant sayısını değiştirmektedir. İmplant uygulamasında sıklıkla tercih edilen, yeterli kemik yapısının bulunması koşuluyla her eksikliğin bir implant ile tedavi edilmesidir. Bunun yanında köprü protezi yapılması için imkan olması da, implant sayısını değiştirebilmektedir. İki implantın aralıklı yerleştirilmesi için imkan olması halinde, kişiye köprü protezi yapılabilmektedir.

İmplant Sonrası Şişlik Olması Normal Midir?

İmplant tedavisinden sonra şişlik, olağan kabul edilen bir problemdir. Cerrahi operasyonların hemen hepsinde operasyondan sonra şişlik problemi görülebilmektedir. İmplant tedavisinde çene kemiğinde yuva yapılması, hastalarda şişlik probleminin görülmesine neden olabilmektedir. Bu problemin kendiliğinden 7 ila 10 gün içerisinde geçmesi beklenmektedir. Şişlik problemini azaltmak için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İyileşme döneminde alkol tüketiminden kaçınmak, ödem oluşmasını engelleyerek hastanın şişlik şikayetlerini azaltmaktadır.
 • Şişliğin meydana geldiği bölgeye soğuk kompres uygulamak, problemi azaltacaktır. Buzu doğrudan cilde temas ettirmek yerine sarmanız ve bölgeye bu şekilde 5 dakika tutup 10 dakika dinlendirerek uygulamanız tavsiye edilmektedir.
 • Tedaviden sonraki birkaç gün, operasyon bölgesine baskı yapmaktan kaçınarak şişliğin artması engellenebilmektedir.
 • İmplant tedavisinden sonraki ilk iki gün, hastanın başı yukarda olacak şekilde dik pozisyonda uyuması tavsiye edilmektedir. Bu şekilde şişlik problemi azalmaktadır.

İmplant Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İmplant tedavisinden sonra dikkat edilmesi gerekenler, iyileşme sürecinin konforlu geçmesi ve tedavinin başarılı olması için oldukça önemli noktalardır. Bu nedenle konu hakkında detaylı bilgi, operasyonu gerçekleştirecek hekiminizin tarafından paylaşılacaktır. Sürece dair bilmeniz gereken en önemli noktalar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İmplant tedavisi, lokal anestezi altından gerçekleştirilen bir operasyondur. Bu nedenle operasyondan sonra uyuşukluk hissi meydana gelebilmektedir. Uyuşukluk hissi geçene kadar yenilip içilmemesi tavsiye edilmektedir.
 • İmplant tedavisinden sonraki ilk 24 saat çok sıcak ve çok soğuk yiyecek – içecek tüketmemeniz tavsiye edilmektedir.
 • Operasyondan sonra ilk hafta yumuşak beslenmeye ve çok sıcak / soğuk besin tüketmemeye özen göstermeniz gerekmektedir.
 • İmplant tedavisinden sonraki süreçte katı beslenmenin azaltılacak olması, hastalarda vitamin eksikliğine neden olabilmektedir. Bu nedenle vitamin desteği almanız veya vitamin oranı yüksek gıdalarla beslenerek süreci güçlü bir şekilde atlatmanız tavsiye edilmektedir.
 • Operasyondan sonraki ilk gün, yara bölgesinin iyileşmesi için oldukça önemlidir. Bu süreçte tükürme ve gargara yapma gibi basınca neden olacak hareketlerden kaçınarak iyileşme sürecine destek olmanız gerekmektedir.
 • Operasyondan sonraki ilk gün, operasyon bölgesi ile temas etme riski nedeniyle diş fırçalamaktan kaçınmanız gerekmektedir.
 • İmplant tedavisinin üzerinden 36 saat geçtikten sonra ağız hijyeninizi sağlamak için gargara yapmaya başlamanız gerekmektedir. Bu süreç yaklaşık olarak 2 hafta sürmelidir. Günde iki defa tuzlu su ile bir dakika boyunca ağız gargarası yapmanız ve tükürdükten sonra 30 dakika yeme – içmeden kaçınmanız gerekmektedir.
 • İyileşme sürecinin rahat geçmesi ve herhangi bir komplikasyon meydana gelmemesi için operasyondan sonraki ilk 24 saat sigara tüketiminden kesinlikle kaçınılması gerekmektedir.
 • Operasyondan sonraki iki hafta boyunca sigara tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.
 • İmplant tedavisinden sonraki ilk 48 saat boyunca alkol tüketiminden kaçınılması gerekmektedir.
 • Operasyondan sonra gerek duyulması durumunda hekiminiz tarafından ilaç reçete edilecektir. Bu ilaçları düzenli kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir.
 • Operasyondan sonra öngörülmeyen bir komplikasyon oluşması durumunda mutlaka hekiminiz ile iletişim kurmanız gerekmektedir.

İmplant Tedavisi Kalıcı Bir Tedavi Yöntemi Midir?

İmplant tedavisinin kalıcılığı, tedavi sürecine başlamak isteyen hastalar tarafından merak edilen konu başlıklarından birisidir. İmplant tedavisi genel olarak ömürlük tedaviler olarak nitelendirilen tedavi grubunda yer almaktadır. Bu açıdan kalıcı ve ömürlük bir tedavi olduğu söylenebilmektedir. Bununla birlikte önemle belirtmek gerekir ki, implant tedavisinin kullanım ömrü birçok farklı parametreye bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle net bir belirleme yapmak mümkün değildir. İmplant tedavisinin kalıcılığını etkileyen hususlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Hastanın ağız ve diş sağlığına gösterdiği özen
 • Hastanın beslenme düzeni
 • Hastanın sigara tüketip tüketmediği
 • Düzenli diş kontrolleri
 • İmplant tedavisinde tercih edilen implant çeşidi

İmplant Tedavisinde Başarısızlık İhtimali Bulunuyor Mu?

İmplant tedavisinin başarısızlık ihtimali, operasyonun cerrahi bir tedavi olması nedeniyle var kabul edilmektedir. Bununla birlikte implant tedavisinin başarı oranının yaklaşık olarak %98 olduğunu da belirtmekte fayda bulunmaktadır. İmplant tedavisi alerjik reaksiyona neden olmayan bir tedavidir. İmplant üretiminde kullanılan materyaller insan vücudu ile tam uyumludur. Bu bakımdan alerjik reaksiyon riskinin de oldukça düşük olduğunu kabul etmek gerekmektedir.

Bazı durumlarda implant tedavisi gerçekleştirilecek olan bölgede yeterli kemik dokusu bulunmayabilmektedir. Bu durumda uzman doktor tarafından kemik oluşturma işlemi gerçekleştirilerek tedavi başarıyla sonuçlandırılabilmektedir.

Bu bilgiler ışığında implant tedavisinden sonraki süreçte operasyonu gerçekleştiren diş hekimi tarafından verilen direktiflere tam uyması ve dikkat edilmesi gereken hususlara özen göstermesi durumunda, implant tedavisinin başarılı bir tedavi olacağı söylenebilmektedir.

İmplant Fiyatları

İmplant diş fiyatları noktasında belirleyici olan birçok farklı parametre bulunmaktadır. Bu nedenle doğrudan bir fiyat vermek mümkün değildir. Ancak implant tedavisi fiyatları belirlenirken dikkate alınan parametreler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Hastanın ağız yapısı ve dişlerinde bulunan problemler, implant fiyatlarında değişikliğe neden olan hususların başında gelmektedir. Hastanın ağzında yer alan mevcut dişlerin durumu, ek tedaviler gerektirebilmektedir.
 • Hastanın çene ve kemik yapısı fiyatlarda değişikliğe neden olabilmektedir.
 • Kullanılan implant malzemesinin kalitesi ve tercih edilen implant markası, fiyatlarda doğrudan değişikliğe neden olmaktadır. Kaliteli malzemenin fiyatlarının yüksek olması, tedavi fiyatlarına da yansıyabilmektedir.
 • Tedavinin gerçekleştirileceği kliniğin teknik donanımı fiyatlarda belirleyici olabilmektedir.
 • Son olarak diş hekiminin uzmanlığı ve tecrübesi, tedavinin memnuniyet oranını etkilediği için fiyatları da değiştirebilmektedir.

İmplant tedavisi ömürlük bir tedavi yöntemi olması nedeniyle, geçici tedavi yöntemleri ile kıyaslandığında oldukça makul bir fiyata sahiptir. Bu nedenle oldukça sık tercih edildiği söylenebilmektedir.

İlgi Alanlarımız : Çene Cerrahisi | Diş Beyazlatma | Diş Çekimi | Diş Dolgusu | Diş Protezi | Diş Teli TedavisiE-Max – Empress Porselen | Estetik Zirkonyum Kaplama | Gülüş Estetiği | İmplant Tedavisi | Laminate Veneer | Ortodonti Tedavisi | Pembe Estetik | Periodontoloji Tedavisi | Porselen Diş

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp