Ortodonti Tedavisi

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi; çeneler arasındaki ilişkinin düzenlenmesi, dişlerin düzgün dizilmesi için uygulanan tedavidir. Sabit ya da çıkarılabilir apareyler ile ortodonti tedavisi uygulanabilir. Ortodonti tedavisi ile dişlerin ve çenenin üç boyutlu olarak uyum içerisinde olması amaçlanır. Hastaların yaşam kalitelerini artırabilmek, daha sağlıklı gülüşlere sahip olabilmek, ağız ve diş sağlıklarını iyileştirebilmek için ortodonti tedavisi görmeleri gereklidir. Ortodonti tedavisinde kullanılan sabit ya da hareketli apareyler, dişlere belirli süre ile güç uygulanması ve bu uygulanan güç ile dişlerin istenen hale gelmesi amacı ile kullanılırlar. Tedavi kapsamında dişlerin kemik içerisinde hareket etmesi istendiği ve bu hemen olabilecek bir durum olmadığı için dişlerin istenen konuma gelmesi uzun sürer.

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Ortodonti uygulaması; dişlerin ideal konumunda uyum içerisinde olabilmesi için yapılır. Dişlerin çapraşık olması, alt çenenin önde bulunması gibi diş ve çene bozukluklarında ortodonti tedavisine başvurulur. Ortodonti tedavisi ile diş yapısının normal hale getirilmesi amaçlanır. Hastanın ağız, diş ve kafa yapısı incelenerek dişlerinin daha estetik ve normal duruma getirilmesi sağlanır.
Hastada iskeletsel problemlerin görülmesi, çocukken biberon ve emziği gereğinden daha uzun süre kullanmış olması, el tırnaklarını ve parmaklarını emme alışkanlığının bulunması gibi durumlar; ortodonti tedavisi uygulanmasını gerektirecek problemlere neden olur. Ayrıca hastanın süt dişlerinin erken ya da geç kaybedilmiş olması da ortodontik sorunlar yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortodonti tedavi aşamaları aşağıda verilmiştir:

İlk muayene: İlk randevuda hastaya ortodontik muayene yapılır ve hastanın dişlerinin durumuna bakılır. Panoromik röntgen ile bütün dişlerin ve çene kemiklerinin durumu değerlendirilir. Ortodonti tedavisinin uygulanmasına gerek olup olmadığına karar verilir. Tedavi yöntemi, süresi ve tedavinin maliyeti belirlenir.

Ön hazırlık: Ortodonti tedavisi görecek olan hastanın ağzında çürük olmaması gereklidir. Ağız içi durumun ortodonti tedavisi için uygun olmaması durumunda, öncelikle dolgu gibi işlemler ile ağız içi ortodonti tedavisine uygun hale getirilir. Ayrıca hastanın ağız içi temizliğe önem veriyor olması gereklidir.

Planlama: Hastanın ortodonti tedavisi için uygun olduğunda karar kılındıktan sonra tedavi planlaması yapılır. Tedavi planlama aşamasında ağız içi ve dışı fotoğraflar, dişlerin alçı modelini yapmak için alt ve üst çenenin ölçüleri, lateral sefalometrik film, el ve bilek filmi, doktorun gerekli görmesi durumunda postero-anterior filmler istenir. Diş çekimi yapılmasının gerekli olup olmadığına karar verilir. Ortodonti tedavi eğer diş teli ile değil de hareketli aparey ile yapılacaksa, hastadan ikinci bir ölçü daha alınır.

Tedavi: Bu aşamada öncelikle azı dişlerin bir ya da birkaçı için tüp veya bant seçimi yapılır. Dişlerin arasına kalın bir kürdan girmesi gibi bantların takılması esnasında sıkışma meydana gelir. Ancak sadece bir dakikada bu sıkışma hissi geçer. Sonrasında braketler yapıştırılır. Ark telinin takılması ile beraber telin fazlalık olan kısmı pensle kesilerek ayarlanır. Minik ligatür telleri ya da elastik ligatürler ile braketlerin bağlanması sonrasında diş telinin takılma süreci sonlanır.

Pekiştirme: Doktorun belirlediği süre boyunca braketler kalır ve çıkartıldıktan sonra pekiştirme tedavisi uygulanır. Pekiştirme tedavisi, hastaların dişlerinin tekrar eski haline dönmemesi için uygulanan bir tedavidir. Aktif bir tedavi olmamakla beraber bu süreçte hastanın dişlerine herhangi bir kuvvet uygulanmaz ve apareyler estetik açıdan da sorun oluşturmaz.

Ortodonti Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Ortodonti tedavisinin avantajları göz önüne alındığında; konuşma, gülme, beslenme gibi çok sayıda alanda Hem fiziksel hem de psikolojik olarak kolaylık sağlar. Ortodonti tedavisinin faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Dişlerin çiğneme fonksiyonunun daha etkin olmasını sağlar. Isırma, kopartma, çiğneme gibi fonksiyonlarda yoğun çaba harcanmasına gerek kalmaz.
 • Dişlerin temizlik ve bakımının yapılması daha kolay hale gelir. Ayrıca eğri dişleri temizlemek çok zor olabiliyorken ortodonti tedavisi görmüş olan hastaların dişlerinin her bölgesi daha etkin şekilde temizlenebilir. İlerleyen zamanlarda dişlerin hijyeninin sağlanmaması kaynaklı oluşabilecek problemlerin önüne geçilebilir.
 • Ortodonti tedavi süreci uzun bir süreç olsa da hastaların elde ettikleri sonuç estetik açıdan oldukça tatmin edicidir. Doktor ve hasta uyumunun sağlanması, başarılı bir tedavi sürecinin geçirilmesi ile beraber dişler olması gereken görünümünü alır.
 • Dişlerin daha estetik olması, hastanın daha rahat gülümseyebilmesini sağlar. Güzel bir gülüş aynı zamanda hastanın özgüvenini de artırır. Hasta gülerken dudaklarını kapalı tutmak ya da eli ile ağzını kapatmak zorunda kalmaz.
 • Ortodonti tedavisi sonrasında dişlerde eğrilik kalmayacağı için ağız içerisindeki herhangi bir diş bir başka dişe fazla yük binmesine sebep olmaz. Kronik travma, kısa dönemde atipik aşınma ve uzun dönemde dişlerin kaybedilmesi gibi sağlık problemleri yaşanmaz.
 • Çene kemiği ve kasların sağlıklı olabilmesi, ortodonti tedavisi ile sağlanır.

Ortodonti Tedavisi Kimler İçin Gereklidir?

Ortodonti tedavisi görmesi gereken hastalar aşağıda belirtilmiştir:

 • Tedavi edilemeyen çene bozukluğu problemi olan hastalar ortodonti tedavisi görmelidir.
 • Çiğneme fonksiyonunu yerine getirirken sorun yaşayan hastalara ortodonti tedavisi uygulanır.
 • Daha önce diş teli gibi uygulamalar yapılmışsa, tedavinin etkisini daha uzun süre sürdürebilmesi ve dişlerin daha sağlıklı kalabilmesi için ortodonti tedavisine başvurulur.
 • Çene kemiğinin olması gereken konumda olmadığı hallerde, hastaların konuşurken ve yemek yerken zorlanmamaları için ortodonti tedavisi gerekir.
 • Daha estetik ve beyaz bir gülümsemeye sahip olabilmek için ortodonti tedavisi uygulanır.
 • Ortodonti tedavisi, uyku apnesi problemi yaşayanlar için uygundur.
 • Konuşma bozukluğu yaşayanlara ortodonti tedavisi uygulanır.
 • Kaza veya doğuştan gelen çene yamukluğu gibi durumların düzeltilmesi için ortodonti tedavisi uygulanır.
 • Diş eti iltihabı, çarpık ya da dışa çıkık dişler, diş taşlarının bütün dişleri etkilemesi gibi problemler ortodonti tedavisi ile çözüme ulaştırılabilir.

Ortodonti Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

Ortodonti uygulaması için yaş sınırı, 10-12 yaştır. Çocukların 7 yaşına geldiklerinde ortodontik muayeneden geçmeleri ve gelişim problemi olup olmadığının belirlenmesi gereklidir. Bu sayede hastanın ağız içi problemlerini daha erken belirleyebilmek ve önlem alabilmek mümkündür. Hasta 7 yaşındayken henüz yüz bölgesinde büyüme ve gelişme durmadığı için gelişim düzensizliklerinin düzeltilebilmesi açısından bu durum önemlidir. Hastanın ağız içi problemleri daha erken yaşta teşhis edilse bile tedaviye 10-12 yaşına gelmeden başlanmaz. Hastanın çekilen röntgenleri ile büyüme ve gelişimi izlendikten sonra tedavi planlaması yapılır.

Yetişkinlerde uygulanacak olan ortodonti tedavisi için ise herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Diş çekimi sonrası diğer dişlerin yer değiştirmesi ya da uzun zamandır var olan düzensizlikler nedeni ile ortodonti tedavisine ihtiyaç duyulabilir. Hastanın ortodonti tedavisi için gerekli şartları sağlıyor olması durumunda, yaşı tedavi için bir engel değildir.

Ortodonti Tedavisi Çeşitleri Nelerdir?

Ortodonti uygulamalarının türleri arasında hangisinin uygulanacağına hastanın diş ve çene yapısına bakıldıktan sonra hasta ile beraber karar verilir. Ortodonti tedavisi çeşitleri ise şu şekildedir:

Sabit ortodontik tedavi: En fazla tercih edilen ortodonti tedavi türüdür. Diş telleri ile uygulanan sabit ortodonti tedavisinde diş tellerini braketler, tüpler, teller ve destek sağlayan yardımcı parçalar oluşturur. Braketler metal, seramik, kompozit ya da zirkonyum malzemesinden yapılabilir. Tedavi sonlanana kadar braketler değişmeden ağız içerisinde kalır. Ancak tedavi sürecinde braketler ile ilgili bir sıkıntı yaşanırsa, diş hekimi braketleri söküp tekrar takabilir.

Hareketli ortodontik tedavi: Hastanın kendisinin takıp çıkartabileceği apareyler ile uygulanan tedavilerdir. Dişlerin doğru pozisyona gelmesi, çene geriliği ya da çenenin ileri olması durumları; hareketli apareyler ile düzeltilebilir. Hastanın diş ve kemik yapısına göre tedavi süresi değişiklik gösterir. Monoblok, twin blok, hawley, essix plak ve positioner plak gibi farklı ağız içi aparey çeşitleri arasından hastanın ihtiyaç duyduğu uygulanır. Yetişkinlerin günlük hayatlarına devam edebilmesi ve estetik açıdan apareylerinin bir problem yaratmaması için günümüzde şeffaf plaklar daha fazla tercih edilir.

Ortodonti Tedavisinde Ağrı Hissedilir Mi?

Ortodonti uygulaması sırasında ağrı hissedilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Tellerin takılma aşamasında ya da ara seanslarda ağrı veya acı hissi oluşmaz. Ancak eğer hareketli apareyler yerine diş teli tedavisi uygulanmasına karar verilmişse, diş teli kullanılmaya başlandıktan sonra ilk birkaç gün hastanın yanaklarında yaralar oluşabilir. Ancak bu yaralar bir hafta içerisinde iyileşir ve ilerleyen zamanlarda tekrar oluşmazlar.

Ortodonti tedavisi sonrasında eğer braket kopması ya da tel kırılması gibi nadir görülen durumlar ile karşılaşılır ise, ağız içerisinde yara oluşması muhtemeldir. Ancak diş hekimi ile görüşülerek ağız içerisinde yara oluşmasını engelleyen dokunuşlar yapılabilir. Diş telleri ile çok sert yiyecekler yenmeye çalışılırsa, ilk zamanlar az da olsa sızı hissedilebilir.

İlgi Alanlarımız : Çene Cerrahisi | Diş Beyazlatma | Diş Çekimi | Diş Dolgusu | Diş Protezi | Diş Teli TedavisiE-Max – Empress Porselen | Estetik Zirkonyum Kaplama | Gülüş Estetiği | İmplant Tedavisi | Laminate Veneer | Ortodonti Tedavisi | Pembe Estetik | Periodontoloji Tedavisi | Porselen Diş

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp