Porselen Diş

Porselen Diş

Porselen diş; hastaların estetik kaygılarını hafifletebilmek ve daha estetik bir gülüşe sahip olmalarını sağlayabilmek için tercih edilen bir tedavidir. Porselen diş uygulaması ile hem hastanın ağız fonksiyonlarını yerine getirebilmesi hem de özgüvenini artıracak ideal diş yapısına sahip olması sağlanır. Porselen malzemesi ile hastanın problemli dişlerinin dış yüzeyi kaplanır. Hastanın kullanım şekline göre ömrü değişiklik gösterse de 15 yıla kadar sorunsuz şekilde kullanabilmek mümkündür. Hastanın dişleri için doğru uygulamanın ne olduğuna diş hekimi ve hasta beraber karar verir. Dişteki hasar durumuna ve doğal diş rengine göre hastanın porselen diş tedavisi için uygun olup olmadığı belirlenir.

Porselen Diş Nedir?

Porselen diş uygulaması; hastanın herhangi bir sebeple kaybettiği ya da işlevini yitirmiş olduğu dişleri için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Ayrıca estetik kaygı ile de daha beyaz ve estetik bir gülüşe sahip olabilmek için porselen diş tedavisi tercih edilebilir. Çoğunlukla ön dişlerdeki renk uyumsuzluklarının giderilebilmesi için uygulanması tercih edilen bir tedavidir. Ortalama 3 seans içerisinde porselen diş uygulaması tamamlanır. Tedavi için ölçüsü alınan modellerin hazırlanma süresi ise 2 haftaya kadar çıkabilir. Günümüzde diş hekimliğinde yaygın olarak tercih edilen bir tedavidir. Ağız ve diş fonksiyonlarının tamamının sorunsuz şekilde yerine getirilebilmesi için porselen diş tedavisi tercih edilir.

Porselen Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Porselen diş tedavisi, porselen malzemelerden üretilen kaplamalar ile uygulanan bir tedavidir. Hastaların diş renklerine ve biçimlerine göre tedavi planlaması yapılarak porselen diş uygulanır. Porselen diş tedavisinde renk seçimi yaparken hastanın doğal diş rengi ile uyumlu renkler tercih edilir. Hastanın ten rengine, doğal diş rengine ve estetik gülüşüne göre tedavi planlaması gerçekleştirilir. Porselen diş uygulaması, lokal anestezi etkisi altında gerçekleştirilmesi tercih edilen bir tedavidir. Porselen diş tedavisinin aşamaları şu şekildedir:

 • Porselen diş uygulaması yapılacak olan dişlerin temizlenmesi gereklidir. Bunun için özel bir alet ile uygulama yapılacak olan dişler silinir.
 • Porselen kaplamaların diş üzerine oturmasının sağlanması için inceltme işlemi yapılmalıdır. Ortalama 0.5 mm ile 0.7 mm arasında orijinal dişin yüzeyinde inceltme yapılır.
 • İnceltme sonrasında uygulama yapılacak olan dişlerden kalıp alınır. Gelişen teknoloji ile beraber, kalıp alma işlemi için üç boyutlu görüntüleme teknolojisi kullanımı tercih edilir.
 • Alınan kalıp, görüntüler ve ölçüler kapsamında laboratuvarda porselen kaplamanın üretimi yapılır. İstenen ölçülerde üretimin tamamlanması ortalama 2 hafta sürer.
 • Hastanın dişlerinde inceltme yapıldığı için dişlerinin zarar görmemesi ve dişlerini daha rahat kullanabilmesi adına kalıcı kaplamalar gelene kadar geçici diş kaplamaları kullanılır. Geçici kaplamalar aynı gün içerisinde hazırlanır ve hastanın günlük aktivitelerini rahatça yapabilmesi için gerekli konforu sağlar.
 • Kalıcı porselen diş kaplamaları hazırlandıktan sonra prova yapılır. Kaplamalar inceltme yapılan dişlerin yüzeyine yerleştirilir. Prova aşamasında hastanın kaplamadan rahatsızlık duyup duymadığına ve kaplamaların ağız içerisinde bir soruna yol açıp açmayacağına bakılır. Prova sırasında karşılaşılabilecek en büyük problem, kuronun yüksek olmasıdır. Kuronun boyu kolaylıkla ayarlanabilir. Bu aşamada herhangi bir problemle karşılaşılması halinde, kaplamalar laboratuvarlara gönderilerek düzeltilir.
 • Provada kaplamalarda herhangi bir sorun oluşmaması halinde; kaplamalara parlatma işlemi yapılır. Bu işlem için kaplamaların tekrar laboratuvara gönderilmesi gerekir.
 • Parlatılan porselen kaplamaların kalıcı olarak yapıştırılabilmesi için özel bir yapıştırıcı kullanılır. Kaplamaların her biri tek tek yerleştirilir.

Porselen Diş Fiyatları

Porselen diş ücretleri aşağıdaki etmenlere göre değişiklik gösterir:

 • Kullanılan malzemenin kalitesi porselen diş ücretleri üzerinde etkilidir. Porselen diş kaplamada çoğunlukla sağlığa herhangi bir zararı olmadığı için seramik ya da zirkonyum maddesi tercih edilir. Kullanışlı ve fonksiyonel olmaları da tercih edilme sebepleri arasındadır. Kaliteli malzemelerin kullanılması, kaplamaların kullanım ömrünün de daha uzun olmasını sağlar. Dolayısı ile kaplamalar 10-15 seneye kadar problemsiz şekilde kullanılabilirken hasta için de fiyat performans açısından avantajlı bir tercih olur.
 • Porselen diş tedavi yöntemi, fiyatları etkileyen kriterler arasındadır. Porselen diş tedavisinde porselen laminate veneer, zirkonyum kaplama, metal destekli kaplama ve empress diş kaplama olmak üzere farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Bu yöntemlerin her biri için tedavi ücreti değişiklik gösterir.
 • Porselen diş uygulamasının yapılacağı diş sayısına göre tedavi ücreti hesaplaması yapılır.
 • Porselen diş uygulamasını gerçekleştirecek olan diş hekimi, tedavi fiyatı üzerindeki belirleyici etmenlerden biridir. Tedavi sonrasında hayal kırıklığına uğratacak bir sonuç ile karşılaşmamak için diş hekimi tercihine önem verilmesi gereklidir.

Porselen Diş Hangi Durumlarda Yapılır?

Porselen dişin tercih edildiği haller göz önüne alındığında; diş kaybı yaşayan hastanın oluşan diş boşluğunun doldurulması için uygulanan bir tedavidir. Diş kaybı sonrasında diş boşluğu hastanın yiyip içme ve konuşma konusunda sıkıntı yaşamasına neden olur. Bu nedenle yaşam kalitesini artırabilmek, daha estetik bir gülüş sahibi olabilmek ve dişlerdeki şekil bozukluklarından kurtulabilmek için porselen diş tedavisi tercih edilir. İltihaplanma problemi ya da kanal tedavisi ihtiyacı olan hastalarda porselen diş uygulamasının yapılması tercih edilmez. Öncelikle mevcut problemin çözülebileceği tedavi uygulanır ve sonrasında porselen diş uygulaması yapılır. Porselen dişin uygulandığı durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Hafif ve orta dereceli çapraşık dişlerin düzeltilmesi için porselen diş uygulaması yapılır.
 • Eksik diş probleminin çözülebilmesi için porselen diş tedavisi uygulanır.
 • Normal dolgular ile halledilememiş olan çürüklerden kurtulmak için porselen diş tedavisi tercih edilir.
 • Belirgin diş kırıkları olan hastalarda porselen diş tedavisine başvurulur.
 • Estetik amaçlar ile hastanın daha kendisini tatmin edecek bir gülüşe sahip olabilmesi için porselen diş uygulaması tercih edilir.

Porselen Diş Tedavisi Aşırı Madde Kaybı Olan Dişlere Uygulanabilir Mi?

Aşırı madde kaybı olan dişlere porselen diş uygulaması yapılması tercih edilmez. Hastanın dişlerinin porselen malzemesi ile kaplanabilmesi için kurona destek olabilecek bir yapının bulunması gereklidir. Hastanın doğal dişi eğer çürük veya kırık gibi sebeplerden dolayı üzerine yapılacak olan kuronu destekleyemeyecek durumdaysa; önce altyapı oluşturulur. Bunun için dişe kanal tedavisi uygulanır.

Porselen Diş Tedavisi Sonrasında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Porselen diş uygulaması sonrasında önemli noktalar aşağıda verilmiştir:

 • Porselen diş tedavisi sonrasında hastaların büyük çoğunluğu herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmez. Günlük yaşantısına aynı gün içerisine dönmesinde bir sakınca yoktur.
 • Anestezinin etkisinin geçmesi ile beraber, tedaviden sonraki ilk haftada bazı hastaların çok hafif sızı hissetmesi normaldir. Böyle durumlarda diş hekimi tarafından hastanın kullanması için ağrı kesici verilir.
 • Porselen diş uygulamasından sonraki bir hafta içerisinde hastanın sıcak ve soğuk hassasiyetinin olması normaldir. Bu süreçte aşırı sıcak ya da aşırı soğuk yiyecek ve içecekleri tüketmemeye özen göstermesi gereklidir.
 • Aşırı sert yiyecekler tüketilmemelidir. Ayrıca kabuklu yiyeceklerin kabuklarını kırmak için dişler kullanılmamalıdır. Aksi takdirde porselen kaplama zarar görebilir.
 • İyileşme sürecinde zor çiğnenen yapışkan besinlerin tercih edilmemesi gereklidir.
 • Porselen diş tedavisi sonrasında hastaların uygulama yapılan dişleri de normal dişleri gibi dış etkenlerden etkilenir. Bu nedenle hastanın ağız ve diş sağlığına aynı özenle dikkat etmesi gereklidir.
 • Dişlere zarar verebilecek, dişlerde renklenmeye neden olabilecek ya da dişlerde lekeler oluşturabilecek yiyecek ve içeceklerin tüketiminin azaltılması gereklidir. Renklendirici gıdalar tüketildikten sonra dişlerin vakit kaybetmeden fırçalanması gereklidir.
 • Porselen diş tedavisi sonrasında porselen dişin kırılması problemi ile karşı karşıya kalınabilir. Böyle durumlarda kırığın derecesi önemlidir. Bazı durumlarda porselen diş hastanın ağzının içerisindeyken kırığın tamir edilebilmesi mümkündür. Ancak eğer kırık geniş bir alana yayılmışsa, bu gibi durumlarda porselen dişin yenilenmesi gerekir.
 • Porselen diş uygulaması yapıldığında, kuronun yapıştırıldığı materyalin zaman içerisinde tükürüğün etkisi ile eriyebilmesi mümkündür. Erime sonrasında bakteriler kuronun altına ulaşabilir ve bölgede çürük meydana gelebilir. Yapıştırıcının uzaklaşması veya kuronun uyumsuzluğu gibi sebepler ile de kuronun hareket etmesi problemi ile karşılaşılabilir. Porselen diş tedavisi sonrasında eğer kuronda hareketlilik hissedilir ise, vakit kaybetmeden diş hekimi ile iletişime geçilmesi gereklidir. Hareketliliğin nedeni tespit edilerek buna göre önlem alınabilir ya da kuron değiştirilebilir.
 • Porselen diş tedavisi sonrasında hastanın gün içerisinde en az iki kere dişlerini fırçalaması gereklidir. Diş ipi ve arayüz fırçasına ek olarak kaliteli bir ağız gargarası ile de ağız içi hijyen sağlanmalıdır. Ayrıca dişe zararı dokunabilecek fiziksel aktivitelerden kaçınılması, ağız ve diş bölgesine darbe almamaya özen gösterilmesi gereklidir.

Porselen Diş Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Porselen diş uygulamasının artıları aşağıda belirtilmiştir:

 • Porselen diş tedavisinde dayanıklı materyal kullanılır ve bu nedenle yapılan kaplamanın ömrü uzundur.
 • Porselen diş uygulaması alternatif uygulamalar ile karşılaştırıldığında, maliyet olarak daha avantajlıdır.
 • Tedavi süresi bakımından diğer diş tedavileri ile kıyaslandığında, porselen diş tedavisinin süresi daha kısadır.
 • Gülüş tasarımında porselen diş tedavisi uygulanır ve daha estetik bir görünüm için başvurulan bir tedavidir.

Porselen Dişler İle Zirkonyum Kaplama Dişler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Porselen ve zirkonyum kaplama ayrımı yapılması için bilinmesi gerekenler aşağıda açıklanmıştır:

 • Porselen dişlerde metal desteği vardır. Altın ya da platinden meydana gelen metal köprü ile porselen diş uygulaması gerçekleştirilir. Bu sayede porselen dişlerin kaliteli olması sağlanır. Ancak kullanılan metal ile tedavinin fiyatı da artış gösterir. Zirkonyum kaplamada ise metal desteği yoktur. Dayanıklılık ise zirkonya maddesinin oksijen ile birleşmesi sonucu sağlanır. Diş ve diş eti uyumu açısından kıyaslandığında, zirkonyum metal desteksiz olduğu için porselen kaplamaya göre diş yapısı ile daha uyumludur.
 • Porselen dişlerde ışık geçirgenliği olmaması sebebi ile doğal diş rengi yakalanamaz. Dişe sabitlenecek olan metaller ise diş etinin etrafının mor görünmesine neden olur. Ancak zirkonyum kaplamaların ışık geçirgenliği olduğu için elde edilen görüntü doğal diş rengine daha yakındır.
 • Porselen diş uygulaması yapılırken diş ile diş eti arasında boşluk olarak ve yapılan kaplama malzemesi diş etine tam oturmaz. Hastaların bu boşlukta besin atığı birikmemesi için dikkatli olmaları ve ağız bakımına eskisinden daha da fazla önem vermeleri gereklidir. Dikkat etmemeleri halinde doğal dişlerin çürüme problemi ile karşılaşılabilir ve ağız içerisinde kötü koku oluşabilir. Ancak zirkonyum kaplama uygulaması yapıldığında diş eti ya da diş yüzeyi herhangi bir zarar görmez. Hasta sıcak ya da soğuk hassasiyeti yaşamaz ve dişleri ya da diş etleri zarar görmez.
 • Kullanım ömrü açısından porselen dişler ile zirkonyum kaplamalar kıyaslandığında, zirkonyum kaplamaların kullanım ömrü daha uzundur.
 • Porselen diş uygulamasında, tedavi sonucunda daha estetik bir görünüm elde edebilmek için kesme ve törpüleme işlemine başvurulur. Zirkonyum kaplama tedavisinde doğal dişlere yapılan inceltme ve törpüleme işlemi daha az olur.

İlgi Alanlarımız : Çene Cerrahisi | Diş Beyazlatma | Diş Çekimi | Diş Dolgusu | Diş Protezi | Diş Teli TedavisiE-Max – Empress Porselen | Estetik Zirkonyum Kaplama | Gülüş Estetiği | İmplant Tedavisi | Laminate Veneer | Ortodonti Tedavisi | Pembe Estetik | Periodontoloji Tedavisi | Porselen Diş

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp